Quantcast
Basketball Champions League (2ος όμιλος): Μεγάλα διπλά για Μπούργος και Μπαντίρμα! | Eurohoops

Basketball Champions League (2ος όμιλος): Μεγάλα διπλά για Μπούργος και Μπαντίρμα!

2019-12-03T22:11:50+01:00 2019-12-04T03:35:20+01:00.

Stefanos Tatsios

03/Dec/19 22:11

Eurohoops.net

Αυλαία έπεσε στην πρώτη ημέρα της 7ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου του Basketball Champions, στον οποίο συμμετέχει η ΑΕΚ, με μεγάλα διπλά από Σαν Πάμπλο Μπούργος και Μπαντίρμα.

Της Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Η “μάχη” για την πρόκριση στον 2ο όμιλο είναι τρομερή, με την Σαν Πάμπλο Μπούργος να κερδίζει στην Γερμανία, την φετινή έκπληξη του BCL, Ράστα Βέχτα με 93-87!

Οι Ισπανοί έδειξαν πως θα έπαιρναν το μεγάλο διπλό από το πρώτο ημίχρονο, αφού σκόραραν 51 πόντους και με μεγάλους πρωταγωνιστές, τον Κλαρκ με 20 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ριμπάουντ, τον Μπενίτε με 20 πόντους, 5 ασίστ και 3 ριμπάουντ και τον Μπάσας με 14 πόντους, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και ισάριθμα ριμπάουντ, πήραν το ματς.

“Άλωσε” την Γαλλία η Μπαντίρμα!

Μία πάρα πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη, πανηγύρισε και η Μπαντίρμα στην Γαλλία, με αντίπαλο την Ορτέζ κερδίζοντας με …, δείχνοντας ικανή να βρεθεί στα playoffs.

Οι Τούρκοι “καθάρισαν” ουσιαστικά το διπλό, από το πρώτο ημίχρονο όπου προηγήθηκαν με 53-39 και από τότε οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να μειώσουν.

Καλύτεροι για τους νικητές ήταν, ο Σενγκούν με 20 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Καλινόσκι με 18 πόντους, 5 ασίστ και 4 ριμπάουντ και ο Σμιθ με 16 πόντους, 8 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Από την Ορτέζ προσπάθησαν, ο Ντέντμον με 24 πόντους, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα και ο Ιμπέκουε με 19 πόντους, 8 ριμπάουντ και 5 μπλοκ (!).

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής:

Ράστα Βέχτα-Σαν Πάμπλο Μπούργος 87-93

Ορτέζ-Μπαντίρμα 76-96

Ανβίλ-ΑΕΚ (4/12, 19:30)

Χάποελ Ιερουσαλήμ-Αντβέρπ (4/12, 21:00)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ:

Ομάδα Βαθμοί Νίκες-Ήττες
Μπούργος* 11 4-3
Ράστα Βέχτα* 11 4-3
Χάποελ Ιερουσαλήμ 10 4-2
ΑΕΚ 10 4-2
Μπαντίρμα* 10 3-4
Άνβίλ 9 3-3
Ορτέζ* 8 2-4
Αντβέρπ 8 2-5

*οι ομάδες με ένα περισσότερο ματς

Η 8η αγωνιστική:

Ανβίλ-Ράστα Βέχτα (10/12, 19:30)

Χάποελ Ιερουσαλήμ-Μπαντίρμα (10/12, 19:30)

Αντβέρπ-Σαν Πάμπλο Μπούργος (10/12, 21:00)

Ορτέζ-ΑΕΚ (10/12, 21:30)

Διαβάστε τα τελευταία νέα εδώ