EuroCup: Υποχώρηση για Προμηθέα – Το πανόραμα της αγωνιστικής

2019-11-13T23:03:09+00:00 2019-11-14T03:47:25+00:00.

Σταύρος Μπαρμπαρούσης

13/Nov/19 23:03

Eurohoops.net

Ο Προμηθέας συνετρίβη στο Μονακό και υποχώρησε στη δεύτερη θέση του Α’ ομίλου στο EuroCup. Ήττες για Όυνιξ, Μπανταλόνα, Γαλατά, νίκη για Βενέτσια, το πανόραμα της 7ης αγωνιστικής.

Της Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Οι Πατρινοί δεν κατάφεραν να είναι ανταγωνιστικοί απέναντι στη Μονακό, ωστόσο παρά την ήττα έχουν εξασφαλίσει την παρουσία τους στο Top-16 του EuroCup, όπως και η Βίρτους.

Τι έγινε στα παιχνίδια της 7ης αγωνιστικής και τι έκαναν οι Έλληνες. Αποτελέσματα, βαθμολογία και επόμενη αγωνιστική.

Α’ όμιλος: Συντριβή για Προμηθέα, μόνη η πρώτη η Βίρτους

Ο Προμηθέας πέρασε τη χειρότερη βραδιά του στο Μονακό (80-59), ωστόσο έχει εξασφαλίσει τη θέση του στο Top-16. Ομοίως και η Βίρτους που νίκησε την Μακάμπι Ρισόν χάρη στο επιβλητικό τέταρτο δεκάλεπτο (10-25), με τους 19π. του Γκαμπλ και τους 18 του Τεόντοσιτς κι έμεινε μόνη πρώτη με ρεκόρ 6-1, έναντι του 5-2 των Πατρινών.

7η αγωνιστική

Τρίτη 12/11

Ουλμ-Ανδόρα 87-99

Τετάρτη 13/11

Μακάμπι Ρισόν-Βίρτους Μπολόνια 79-85
Μονακό-Προμηθέας 80-59

Επόμενη αγωνιστική (8η)

Τετάρτη 20/11

Προμηθέας-Ουλμ (19:30)
Μονακό-Μακάμπι Ρισόν (19:45)
Ανδόρα-Βίρτους Μπολόνια (21:00)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

  1. Βίρτους Μπολόνια* 6-1
  2. Προμηθέας* 5-2
  3. Ανδόρα 4-3
  4. Μονακό 4-3
  5. Ουλμ 1-6
  6. Μακάμπι Ρισόν 1-6
    * Έχουν προκριθεί στο Top 16

Β’ όμιλος: Κορυφή η Βενέτσια

Η Βενέτσια νίκησε τη Λοκομοτιβ (66-61) με 17π. του Ντέι (2π., 4ριμπ., 3ασ. ο Μπράμος) και ανέβηκε στην κορυφή του ομίλου (5-2), με τον Μιντάουγκας Κουζμίνσκας να κάνει ντεμπούτο με τη “Λόκο” με 3π., 1ριμπ., 1 ασίστ σε 8’.

Την ίδια στιγμή η Παρτίζαν υποτάχθηκε στην έδρα της Τόφας (82-72), η οποία είχε κορυφαίο τον Μεχία (26π.), ενώ ο Ματ Λοτζέσκι έκανε άλλη μία ουσιαστική εμφάνιση, με 15 πόντους.

Όσο για τη Ρίτας, ανέβηκε στο 3-4 μετά το 92-78 επί της Λιμόζ, με 22π. του Κρουζ.

7η αγωνιστική

Τετάρτη 13/11

Τόφας-Παρτίζαν 82-72
Ρίτας-Λιμόζ 92-78
Βενέτσια-Λοκομοτίβ Κουμπάν 66-61

Επόμενη αγωνιστική (8η)

Τετάρτη 20/11

Τόφας-Βενέτσια (19:00)
Παρτίζαν-Ρίτας (21:00)
Λιμόζ-Λοκομοτίβ Κουμπάν (21:45)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

  1. Βενέτσια 5-2
  2. Παρτίζαν 5-2
  3. Τόφας 4-3
  4. Ρίτας 3-4
  5. Λοκομοτίβ Κουμπάν 2-5
  6. Λιμόζ 2-5

Γ’ όμιλος: Πρώτη παρά την ήττα η Ούνιξ

Η Ούνιξ από την πλευρά της υπέστη αναπάντεχη ήττα στην έδρα της ουραγού Τσεντεβίτα/Ολίμπια (81-76), με 20π. του Χόπκινς, αφού δεν έφταναν οι 26π. του Σμιθ, με τους Μάντζαρη και Καϊμακόγλου να έχουν 2π. έκαστος για την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη.

Παρά την ήττα της όμως παραμένει στην κορυφή και ακολουθεί… χαμός, με τριπλή ισοβαθμία (Νταρουσάφακα, Μπανταλόνα, Μπρέσια) μετά τη νίκη της Μπρέσια επί της Μπανταλόνα του Νίκου Ζήση (87-83), με τους 21π. του Χόρτον. Ο Ομιτς είχε νταμπλ-νταμπλ (17π., 10ριμπ.), ενώ ο Ζήσης σε 16:18’’ είχε 7π., 1ριμπ., 1 ασίστ.

7η αγωνιστική

Τρίτη 12/11

Ναντέρ-Νταρουσάφακα 68-82

Τετάρτη 13/11

Τσεντεβίτα/Ολίμπια Λ.-Ούνιξ Καζάν 81-76
Μπρέσια-Μπανταλόνα 87-83

Επόμενη αγωνιστική (8η)

Τρίτη 19/11

Τσεντεβίτα/Ολίμπια Λ.-Μπρέσια (19:30)

Τετάρτη 20/11

Ούνιξ Καζάν-Ναντέρ (18:30)
Νταρουσάφακα-Μπανταλόνα (19:15)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

  1. Ούνιξ Καζάν 5-2
  2. Νταρουσάφακα 4-3
  3. Μπανταλόνα 4-3
  4. Μπρέσια 4-3
  5. Ναντέρ 2-5
  6. Τσεντεβίτα/Ολίμπια Λ. 2-5

Δ’ όμιλος: Κυρίαρχη η Μάλαγα

Η Μάλαγα δε συνάντησε δυσκολίες να νικήσει την Άρκα Γκντίνια (91-69) και να αποκτήσει διαφορά από τους διώκτες της (6-1) με πρώτο σκόρερ τον πρώην άσο του Ολυμπιακού, Αξέλ Τουπάν (13π.).

Η Όλντενμπουργκ από την πλευρά της έπιασε στη δεύτερη θέση και στο 4-3 τη Γαλατασαράι (79-72), με τη γερμανική ομάδα να έχει πρώτο σκόρερ τον Λάρσον (21π.), ενώ οι ηττημένοι δεν τα κατάφεραν, παρά τους 20π. του Αρσλάν, ενώ ο Ζακ Όγκουστ είχε 2π., 5ριμπ., ωστόσο κράτησαν τη διαφορά σε πιθανή ισοβαθμία.

7η αγωνιστική

Τρίτη 12/11

Τρέντο-Μπουντούτσνοστ 69-76

Τετάρτη 13/11

Όλντενμπουργκ-Γαλατασαράι 79-72
Μάλαγα-Άρκα Γκντίνια 91-69

Επόμενη αγωνιστική (8η)

Τρίτη 19/11

Γαλατασαράι-Μάλαγα (19:00)

Τετάρτη 20/11

Όλντενμπουργκ-Τρέντο (21:00)
Άρκα Γκντίνια-Μπουντούτσνοστ (21:00)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

  1. Μάλαγα* 6-1
  2. Γαλατασαράι 4-3
  3. Όλντενμπουργκ 4-3
  4. Άρκα Γκντίνια 3-4
  5. Τρέντο 3-4
  6. Μπουντούτσνοστ 1-6

*Έχει προκριθεί στο Top-16

Διαβάστε εδώ τα τελευταία νέα