EuroCup: Ασταμάτητος ο Άνταμς, ασταμάτητη και η Βίρτους

2020-10-27T22:11:52+00:00 2020-10-27T22:11:52+00:00.

Kostas Giataganas

27/Oct/20 22:11

Eurohoops.net

Η Βίρτους νίκησε και την Άντβερπ για να επεκτείνει το αήττητο σερί της, ενώ η Ανδόρα υπέταξε τη Λιετκαμπέλις, στο πρώτο πιάτο της 5ης αγωνιστικής στο EuroCup.

Της Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Η 5η αγωνιστική του EuroCup άνοιξε την αυλαία της με δύο αγώνες για τον Γ’ όμιλο, όπου η Βίρτους δεν έκανε τίποτα διαφορετικό από όσα είχε κάνει ως τώρα: Να νικά, φτάνοντας το αήττητο στο 5-0.

Αυτό ακριβώς έκανε και στο Βέλγιο με την Άντβερπ (76-95), με τον Τζος Ανταμς να κάνει θραύση με 24 πόντους (9/11 σουτ), ενώ ακολούθησε ο σταθερά παραγωγικός Μίλος Τεόντοσιτς (15 πόντοι, 7 ασίστ), και οι Αμπάς (15π.), Τεσιτόρι (10π., 7ασ.) και Χάντερ (10π.).

Οσο για τους γηπεδούχους, δεν κατάφεραν να διεκδικήσουν την πρώτη τους νίκη στον όμιλο, παρά τους 16π. του Φαγέ και του Σμιθ, τους 15 του Τζένκινς και τους 14 του Μπλέιτζενμπεργκ.

Λίγο νωρίτερα, η Ανδόρα ανέβηκε στο 2-3 χάρη στο εντός έδρας 76-66 επί της Λιετκαμπέλις, που έμεινε στο 1-4.

Οι γηπεδούχοι που ήταν ανώτεροι στο δεύτερο ημίχρονο, είχαν 16π. από τον Πέρες και 13 από τον Σένγκλιν, με τους Λιθουανούς να στηρίζονται χωρίς αποτέλεσμα στους 23π. του Βινάλες και τους 12 του Νορμάντας.

Αναλυτικά το πανόραμα της 5ης αγωνιστικής

Α’ όμιλος

Τετάρτη 28/10

Ούνιξ Καζάν-Μπανταλόνα (18:00)

Παρτίζαν-Μπουργκ (21:30)

Βενέτσια-Μπαχτσεσεχίρ (21:30)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

  1. Μπανταλόνα 4-0
  2. Ούνιξ Καζάν* 2-1
  3. Παρτίζαν 2-2
  4. Μπουργκ* 1-1
  5. Βενέτσια* 1-2
  6. Μπαχτσεσεχίρ 0-4

Επόμενη

Τρίτη 3/11

Μπουργκ-Μπαχτσεσεχίρ (20:00)

Τετάρτη 4/11

Ούνιξ Καζάν-Βενέτσια (18:00)

Παρτίζαν-Μπανταλόνα (21:30)

Β’ όμιλος

Τετάρτη 28/10

Μόρναρ-Μπουντούτσνοστ (20:00)

ΟυλμΜάλαγα (20:15)

Μπρέσια-Μπουλόν (21:45)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

  1. Μπουντούτσνοστ 3-1
  2. Μάλαγα 3-1
  3. Μόρναρ 2-2
  4. Μπουλόν 2-2
  5. Ουλμ 1-3
  6. Μπρέσια 1-3

Επόμενη

Τρίτη 3/11

Μόρναρ-Ουλμ (19:45)

Μπρέσια-Μπουντούτσνοστ (21:30)

Μπουλόν-Μάλαγα (21:45)

Γ’ όμιλος

Τρίτη 27/10

Ανδόρα-Λιετκαμπέλις 76-66

Άντβερπ-Βίρτους Μπολόνια 76-95

Τετάρτη 28/10

Μονακό-Λοκομοτίβ Κουμπάν (19:00)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

  1. Βίρτους Μπολόνια 5-0
  2. Λοκομοτίβ Κουμπάν 3-1
  3. Μονακό 3-1
  4. Ανδόρα 2-3
  5. Λιετκαμπέλις 1-4
  6. Άντβερπ 0-5

Επόμενη

Τετάρτη 4/11

Μονακό-Ανδόρα (20:00)

Άντβερπ-Λοκομοτίβ Κουμπάν (21:00)

Βίρτους Μπολόνια-Λιετκαμπέλις (21:30)

Δ’ όμιλος

Ναντέρ-Μπούρσασπορ (αναβλήθηκε)

Τσεντεβίτα/Ολίμπια-Προμηθέας (αναβλήθηκε)

Γκραν Κανάρια-Τρέντο (αναβλήθηκε)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

  1. Τρέντο* 4-0
  2. Γκραν Κανάρια* 3-1
  3. Προμηθέας* 2-2
  4. Τσεντεβίτα/Ολίμπια* 1-2
  5. Ναντέρ* 1-3
  6. Μπούρσαπορ* 0-3

Επόμενη

Τετάρτη 4/11

Τσεντεβίτα/Ολίμπια-Ναντέρ (19:30)

Τρέντο-Μπούρσασπορ (21:00)

Γκραν Κανάρια-Προμηθέας (22:00)

*Έχουν αναβληθεί αγώνες τους λόγω κρουσμάτων κορωνοϊού

Διαβάστε εδώ τα τελευταία νέα