Α2: Μεγάλο διπλό για Παγκράτι – Πανηγύρισε την πρώτη του νίκη ο Αμύντας

2020-10-24T18:58:03+00:00 2020-10-24T18:58:03+00:00.

Stefanos Tatsios

24/Oct/20 18:58

Eurohoops.net

Ολοκληρώθηκε η… μισή λόγω αναβολών 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α2 με τον Αμύντα να πανηγυρίζει την πρώτη του νίκη και το Παγκράτι να ανεβάζει το ρεκόρ του στο 3-1.

Της Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Μπορεί το πρόγραμμα της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α2 να διέθετε τρεις αναβολές αγώνων λόγω της πανδημίας του κορωνοϊού, όμως τα ματς που διεξήχθησαν κανονικά είχαν μεγάλο ενδιαφέρον.

Το Παγκράτι σε ένα παιχνίδι ντέρμπι μέσα στην Δάφνη Δαφνίου κατάφερε να “δραπετεύσει” με το διπλό (73-70), ενώ ο Αμύντας που φιλοξένησε το Αγρίνιο κατάφερε να πάρει την πρώτη του φετινή νίκη χάρη στην άμυνα του με 68-60!

Στα υπόλοιπα ματς της αγωνιστικής η Καρδίτσα πέρασε από την Καβάλα με 76-65, ο Απόλλωνας κέρδισε στην Πάτρα τον Οίακα Ναυπλίου με 68-60, ενώ και το Ψυχικό νίκησε τον Πανερυθραϊκός  με 75-70.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 5ης αγωνιστικής:

Δάφνη – Παγκράτι 70-73

Αμύντας – Αγρίνιο 68-60

Καβάλα – Καρδίτσα 65-76

Απόλλωνας – Οίακας 68-60

Ψυχικό – Πανερυθραϊκός 75-70

Μαρούσι – Φίλιππος Βέροιας 11/11 17:00

Ολυμπιακός Β – Ελευθερούπολη 11/11 17:00

Τρίτωνας – Κόροιβος 11/11 17:00

Η βαθμολογία:

1.Παγκράτι 7 (3-1)
2.Ολυμπιακός* 6 (3-0)
3.Απόλλωνας Πατρών* 6 (3-0)
4.Μαρούσι* 6 (3-0)
5.Οίακας Ναυπλίου 6 (2-2)
6.Ελευθερούπολη* 5 (2-1)
7.Ψυχικό* 5 (2-1)
8.Πανερυθραϊκός* 5 (2-1)
9.Καρδίτσα* 5 (2-1)
10.Δάφνη Δαφνίου 4 (0-4)
11.Τρίτωνας* 4 (1-2)
12.Αμύντας* 4 (1-2)
13.Αγρίνιο 4 (0-4)
14.Καβάλα 4 (0-4)
15.Φίλιππος Βέροιας*** 2 (1-0)
16.Κόροιβος Αμαλιάδας** 2 (0-2)

*ένα ματς λιγότερο

**δύο ματς λιγότερα

***τρία ματς λιγότερα

Τα φύλλα αγώνα :

ΑΜΥΝΤΑΣ – ΑΓΡΙΝΙΟ 68-60
Διαιτητές: Κωνσταντινίδου-Ρίζος-Νάστος
Δεκάλεπτα: 17-19, 38-33, 51-46, 68-60
Αμύντας (Κωνσταντινίδης): Ζούπας, Τοπάλι 6 (1), Σιούντρης 13 (3), Σάλεχ 12 (1), Κουκουνιάς 5 (1), Γιούση, Γκάτζο, Μπέλη 13 (1), Τάγαρης 3, Κανονίδης 16 (1).
Αγρίνιο (Διαμαντάκος): Τασόπουλος 7 (1), Γρίψιος 3 (1), Στογιάνοβιτς 7 (1), Ναούμης 14 (2), Τσιαμπάς, Μήτσου 2, Οκεκουόγεν 12, Καλημέρης 2, Κοντσές, Γαρέζος 9 (2), Νικολαΐδης 4.

ΔΑΦΝΗ ΔΑΦΝΙΟΥ – ΠΑΓΚΡΑΤΙ 70-73
Διαιτητές: Μαγκλογιάννης-Στρέμπας-Κοτσώνης
Δεκάλεπτα: 15-21, 38-41, 54-58, 70-73
Δάφνη Δαφνίου (Καλαμπόκης): Σκόρδος 4, Δημητρακόπουλος 6, Μαλέλης 16 (2), Καννάς 5, Τζουγκαράκης 3, Στέφος 2, Τσορμπατζόγλου 3 (1), Καραΐσκος 6, Γεωργοπαπαδάκος 3, Μπέμπης 10, Ζαραϊδώνης 11 (1), Στεφανίδης 1.
Παγκράτι (Λιόγας): Μίχαλος 5, Κουφόπουλος 18 (4), Ωνάσογλου 2, Ματαλιωτάκης 9 (1), Ξύδης 9 (2), Καραμαλέγκος 8 (2), Πεφάνης 6 (2), Δόξας 14, Ντιαλό, Γκαβασιάδης 2, Ρετσινάς.

ΚΑΒΑΛΑ – ΚΑΡΔΙΤΣΑ 65-76
Διαιτητές: Τσιοπάνος Ν.-Θεοδώρου-Πράττος
Δεκάλεπτα: 15-20, 33-35, 52-54, 65-76
Καβάλα (Πενταζίδης): Ζαραϊδώνης, Σαββίδης 3 (1), Αμπατζάς 10 (2), Βακουφτσής 6 (1), Πρασίνης, Μάρουσιτς 15 (3), Καραγιώργος, Χείλαρης 11 (1), Πάτρας 4, Καρακεχαγιάς 8 (2), Κασιούμης 8.
Καρδίτσα (Κομποδιέτας): Παπαρέγκας 8, Ματαλών 10 (1), Καρράς 7, Μακρής 2, Κακλαμάνος 24 (3), Γκρέκας 2, Βαβάτσικος 13 (1), Καλλές 4, Τσούκας 6, Τσούμας.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΑΤΡΑΣ – ΟΙΑΚΑΣ ΝΑΥΠΛΙΟΥ 68-60
Διαιτητές: Αναστόπουλος Π.-Ασημακάκη-Μαρτινάκος
Δεκάλεπτα: 18-19, 44-37, 56-47, 68-60
Απόλλωνας Πάτρας (Βετούλας): Τσιακμάς 11 (1), Αγγέλου 15 (2), Πουλιανίτης 9, Διαμαντάκος 9, Μολφέτας 19 (4), Μπαζίνας 3 (1), Αντωνάκης 2.
Οίακας Ναυπλίου (Κουλουριώτης): Σιμιτζής 7, Χαϊδάς, Κουμπούρας 6, Πελεκάνος 13, Παπαφλωράτος 2, Βύρλας 14, Καλλινικίδης 9 (1), Σκορδάς 9, Χάχαλος, Χρονόπουλος.

ΨΥΧΙΚΟ – ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΙΚΟΣ 75-70
Διαιτητές: Ανδρικόπουλος-Θεονάς-Αργυρούδης
Δεκάλεπτα: 18-19, 44-37, 57-53, 75-70
Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Παπανικολάου 14 (1), Δελίδης 8 (2), Μιλεντίγεβιτς 23 (6), Τσουργιάννης 3, Καραχάλιος 2, Μαστόρος 2, Κυρίτσης 14, Ιορδάνου 9.
Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Παππάς 2, Κοντούδης 4, Καλλιανιώτης 3 (1), Ντουζίδης, Βουγιούκας 5, Σκάνδαλος, Γιαουρτόγλου 7 (1), Καμπουρίδης 16 (2), Στάθης, Αθανασούλας 18, Φιλιππάκος 15.

Το πρόγραμμα της 5ης αγωνιστικής (31/10, 17:00):

Φίλιππος Βέροιας – Αμύντας

Αγρίνιο – Δάφνη

Παγκράτι – Ολυμπιακός Β’

Ελευθερούπολη – Καβάλα

Απόλλωνας – Καρδίτσα

Οίακας – Τρίτωνας

Κόροιβος – Ψυχικό

Πανερυθραϊκός – Μαρούσι

Διαβάστε τα τελευταία νέα εδώ